Potrzeby i emocje osób starszych — dlaczego nie można ich pomijać?

uśmiechnięta starsza kobieta

Osoby starsze często mają problem lub wstydzą się głośno mówić o swoich potrzebach. Coraz rzadziej pytane są też o emocje i odczucia względem codziennych sytuacji, obowiązków i wydarzeń. Jednak, jeśli zależy nam na dobrym samopoczuciu seniora w naszej rodzinie, nie można zapominać o tych aspektach. Wpływają one na nastawienie osoby starszej do życia i bliskich.

Kiedy zaczyna się starość?

Rozwój cywilizacyjny zmienia co jakiś czas definicję „starości”. Dzisiaj o starszej osobie mówimy, gdy zbliża się ona do 70 urodzin. Ochrona zdrowia, postępy w medycynie, wykonywany zawód i wybrany styl życia wpływają na to, że żyjemy coraz dłużej, ale mają też udział w tym, jak nasza starość będzie wyglądać.

W naszym przeświadczeniu seniorzy martwią się głównie o swoje zdrowie, które na tym etapie, wiąże się z częstymi wizytami u lekarzy, leczeniem kilku dolegliwości jednocześnie i stale odczuwanym dyskomfortem lub bólem. Niezależnie czy starszy rodzic, dziadek czy babcia mieszkają u nas, czy w domu seniora, każdy zasługuje na wysłuchanie. Dodatkowo pomijanie potrzeb i niezwracanie uwagi na emocje takich osób, może szybko przekształcić się w depresję.

Uczucia i emocje zmieniają się, ale zostają z nami

Im jesteśmy starsi, tym bardziej zmieniają się nasze potrzeby. W podeszłym wieku zależy nam na poprawie zdrowia, leczeniu dolegliwości i poprawianiu komfortu funkcjonowania na co dzień. Zmieniają się również nasze uczucia i emocje, ale wciąż tu są, o czym należy pamiętać.

Po przejściu na emeryturę wiele osób marzy o podróżach, poznawaniu nowych osób i rozwijaniu ciekawego hobby. Wizyty i zwiedzanie lokalnych atrakcji, wyjścia do restauracji, udział w zajęciach plastycznych czy muzycznych to ciekawy sposób na codzienne zajęcia, ale i poprawę samopoczucia i humoru. To opcja, jak zadbać o sprawnie działający umysł, który wciąż domaga się bodźców i wzywań. Starsze osoby wstydzą się mówić o swoich oczekiwaniach, dlatego warto zwrócić na to uwagę i samemu proponować spacer, zajęcia czy choćby wspólną rozmowę.

Pin It on Pinterest