O nas

Dom Seniora Leleka

NAJWAŻNIEJSZE UDOGODNIENIA

Położenie

Nasz ośrodek położony jest na ekologicznym pograniczu Mazowsza i Mazur we wsi Szczepkowo Borowe. Kameralna wieś ulokowana wśród borów to gwarancja nieskażonej natury, świeżego powietrza i wielu możliwości rekreacyjnych. Panują tu wspaniałe warunki do odpoczynku i rehabilitacji na łonie dziewiczej przyrody.

Na zewnątrz budynku – do dyspozycji Mieszkańców – jest duży ogród z kapliczką, fontanną, starodrzewem i ciągami komunikacyjnymi. Pensjonariusze Domu mają również do dyspozycji siłownię zewnętrzną, umożliwiającą prowadzenie indywidualnych i grupowych ćwiczeń ruchowych.

Białe bociany, które osiedliły się przy naszym Domu, stanowią nie tylko gwarancję nieskażonego środowiska i sprzyjają ukojeniu, ale także uosabiają misję „Leleki”, wyrażającą się w życzliwości i rodzinnej atmosferze.

Ważnym atrybutem naszej lokalizacji jest również położenie zaledwie kilkanaście kilometrów od drogi krajowej nr 7 (Warszawa – Gdańsk) i miasta Nidzicy. Oznacza to szybki dostęp do jednostek opieki zdrowotnej, a także łatwe połączenie z głównymi węzłami komunikacyjnymi.

Wysoki standard wykończenia

Nasz Dom jest nowoczesnym budynkiem bez barier architektonicznych, wyposażonym w windę i inne udogodnienia dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

W korytarzach położonych bezpośrednio przy pokojach mieszkalnych Pensjonariuszy i samych pokojach całodobowych podłogi zostały wyłożone wykładziną winylową renomowanej szwedzkiej firmy Tarkett.

Podłogi z wykładziny winylowej tworzą spokojne, czyste i komfortowe otoczenie. Wpływają na zmniejszenie hałasu powodowanego codziennym użytkowaniem, redukują odgłosy na korytarzach, co ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie i odpoczynek Pensjonariuszy.

Zastosowanie wykładziny winylowej to również gwarancja lepszej jakości powietrza w pomieszczeniach. Podłogi winylowe są szczególnie polecane dla alergików. Podłoga tego typu jest bardzo łatwa w czyszczeniu i zapobiega osiadaniu kurzu. Roztocza i inne mikroorganizmy wywołujące alergie nie mogą przetrwać na czystych i dobrze utrzymanych podłogach winylowych.

Warto też zaznaczyć, że winyl jest materiałem przyjaznym środowisku. Aż 57% winylu wytwarzane jest z soli, która jest naturalnym i odnawialnym źródłem. W porównaniu do innych materiałów wykorzystywanych w branży podłogowej winyl wiąże się z mniejszym zużyciem zasobów naturalnych, energii koniecznej do produkcji i niższym poziomem emisji do środowiska.

W budynku zainstalowano oświetlenie nocne w głównych ciągach komunikacyjnych i przypodłogowe w zdecydowanej większości pokoi całodobowych, dzięki czemu Pensjonariusze mają w porach nocnych ułatwioną komunikację w szczególności z łazienką.

Zastosowanie oświetlenia nocnego podnosi komfort mieszkania w naszym Domu, ponieważ minimalizuje możliwość zakłócenia snu Współmieszkańcom wrażliwym na światło w porze nocnej.

Nasz Dom jest wyposażony również w okna trzyszybowe, które lepiej izolują przed promieniowaniem słonecznym latem, zapewniając jednocześnie chłód w upalne dni. W przeciągu całego roku znakomicie izolują Pensjonariuszy od hałasu.

Każdy z pokoi jest wyposażony w bezprzewodowy internet, szafę, szafki przyłóżkowe, stolik z krzesłami. Opcjonalnie można również wyposażyć pokoje w klimatyzację.

Nowoczesne pokoje z łóżkami medycznymi

Do dyspozycji naszych Pensjonariuszy pozostają funkcjonalnie urządzone pokoje 1 i 2 – osobowe. Każdy z pokoi wyposażony jest w przestronną łazienkę, meble i łóżka medyczne.

Wszystkie nasze pokoje są wyposażone w łóżka rehabilitacyjne cenionego polskiego producenta firmy Elbur, specjalizującej się w produkcji łóżek rehabilitacyjnych sterowanych elektrycznie, projektowanych i wytwarzanych w oparciu o najnowsze standardy oraz normy dotyczące łóżek medycznych.

Łóżka Elbur PB 337, znajdujące się na wyposażeniu „Leleki”, są zaliczane do szczególnych urządzeń pielęgnacyjnych, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek i tapczanów można podwyższać i obniżać bardzo nisko. Konstrukcja łóżka pozwala na opuszczenie górnej krawędzi leża na wysokość ok. 23 cm, co tym samym zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych. Ułatwia zarówno wchodzenie, jak i schodzenie z łóżka.

Zmiana wysokości leża oraz regulacja segmentów leża realizowana jest za pomocą silników elektrycznych przy wykorzystaniu bezpiecznego i łatwego w użyciu pilota.
Obsługa łóżka jest na tyle prosta i bezpieczna, że pensjonariusz może sam na bieżąco dostosowywać ułożenie łóżka do swoich potrzeb. Codzienne czynności, takie jak czytanie, czy spożywanie posiłków w pozycji siedzącej są o wiele łatwiejsze i bardziej komfortowe.

Ponadto konstrukcja łóżek i ich mobilność umożliwia utrzymanie pokoi w najwyższej sterylności, zapewniającej Pensjonariuszom czyste i zdrowe powietrze.

Profesjonalne łóżka rehabilitacyjne wyróżnia nie tylko ich funkcjonalność, ale również domowy klimat dzięki ich wykończeniu elementami drewnopodobnymi.

Badania wykazały, że jeśli pensjonariusze czują się dobrze w swoich pokojach, szybciej wracają do zdrowia, a ich relacje z otoczeniem są lepsze.

.

Komfortowe materace i pościel z adamaszku

W ofercie Domu stawiamy na komfort i dobre samopoczucie naszych Pensjonariuszy, dlatego nasze specjalistyczne łóżka medyczne zostały uzupełnione o materace antyodleżynowe z możliwością zastosowania do stanu odleżyn 2. stopnia. Materac na całej długości jest wyposażony w kanały wentylacyjne do cyrkulacji powietrza.

Nasze materace zostały wyprodukowane na indywidualne zamówienie przez polskiego producenta materacy medycznych – renomowaną firmę MED-MAT.

W przeciwieństwie do na ogół oferowanych jednowarstwowych materacy o grubości 10 cm, nasz materac jest dwuwarstwowy o grubości 15 centymetrów, co realnie podwyższa komfort codziennego użytkowania.

Do produkcji naszego innowacyjnego materaca antyodleżynowego wykorzystano dwie warstwy piany. Dolna warstwa materaca została wykonana z wentylowanej pianki politurenowej o średniej twardości, a górna warstwa – o grubości 5 centymetrów – z pianki wiskozowej Visco z funkcja pamięci kształtu ciała.

Materace, przy których produkcji użyto panki Visco, określane są jako materace z pamięcią. W praktyce oznacza to, że odcisk pozostawiony przez np. dłoń pozostanie widoczny przez kilka sekund. Co ciekawe, technologia pianki Visco została opracowana przez NASA.

Nasz dwuwarstwowy materac z wykorzystaniem pianki Visco sprzyja:

• idealnemu dopasowaniu się do ciała: materace te są szczególnie polecane osobom z problemami w odcinku kręgosłupa. Pianka dopasowuje się do konturów ciała i wpływa na zmniejszenie punktów nacisku,

• wysokiemu poziomowi użytkowania: materace są postrzegane jako bardzo wygodne ze względu na przyjemnie uczucie podczas leżenia. Sen na materacu z Visco po wyczerpującym dniu sprzyja regeneracji i poprawie krążenia,

• wytworzeniu cieplejszej powierzchnia spania: pianka z pamięcią gromadzi ciepło i zapewnia tym samym cieplejsze odczucia podczas spania,

• komfortowi spania: materac poprzez dopasowanie się do ciała sprawia wrażenie zanurzenia w piance. Pensjonariusze otrzymują bardzo dobre podparcie i korzystają z efektu otulenia przez całą noc.

Sen jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, to jedna z jego fundamentalnych i pierwotnych potrzeb fizjologicznych. Człowiek bez jedzenia jest w stanie przeżyć dłużej niż bez snu.

Jakość nocnego odpoczynku jest bardzo ważna dla zdrowia naszych najbliższych, bo ma wpływ na działanie niemal wszystkich organów i narządów w ciele człowieka.

Zdrowy sen gwarantuje około 10 czynników, wśród których na pierwszym miejscu wymienia się sypialnię, a w niej odpowiednio dobrany materac i pościel.

W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie Podopiecznych „Leleka” została wyposażona w pościel wykonaną z adamaszku przez renomowaną polską firmę Oriteks z Radomia.

Adamaszek to dwustronna żakardowa tkanina wykonywana głównie z naturalnych materiałów składających się ze 100% bawełny. Wytwarza się ją specjalnym splotem osnowowym lub wątkowym, który tworzy spłaszczoną kompozycję. W taki sposób wykonana tkanina ma charakterystyczne matowe lub błyszczące wzory.

Sama nazwa materiału pochodzi od syryjskiego miasta Damaszek, a więc miejsca, gdzie w tę nietuzinkową tkaninie zaopatrywali się niegdyś kupcy z całej Europy. Historia tego wyjątkowego materiału sięga starożytnych Chin, a noty o realizowanych tam metodach tkackich pochodzą już z II wieku p.n.e. Początkowo adamaszek był wytwarzany w Chinach, Syrii i Egipcie. W Europie pojawił się dopiero w XII wieku.

Nasza luksusowa pościel z adamaszku wykonywana jest w 100% bawełny pakistańskiej uważanej za jedną z najlepszych na świecie, dzięki czemu jest lekka i aksamitna w dotyku. Początki uprawy i wykorzystania bawełny w Pakistanie sięgają czasów starożytnych. Pierwsze dowody używania bawełny znalezione w Indiach i Pakistanie sięgają około 6000 r. p.n.e.

Bawełna ta posiada niezwykłą właściwość: pozostaje ciepła i chłodna jednocześnie ze względu na swoją fantastyczną przepuszczalność termiczną i to uczyniło ją najczęściej wybieranym materiałem, z którego powstają najlepszej jakości pościele hotelowe.

Jak widać pościel z adamaszku charakteryzuje się nie tylko walorami zmysłowymi i estetycznymi, ale również prozdrowotnymi, ponieważ sprzyja swobodnemu oddychaniu skóry i doskonale odprowadza wilgoć.

Skóra człowieka jest skomplikowanym systemem przekazującym informacje ze świata zewnętrznego do organizmu. W trosce o nasze zdrowie i dobre samopoczucie ważne jest zatem utrzymanie skóry w jak najlepszej kondycji.

Pościel z adamaszku – wykonania w 100 % z bawełny – zapewnia odpowiednią wentylację, co sprawia, że podczas snu człowiek się nie poci i faktycznie jego ciało odpoczywa. Ponadto wszelkiego rodzaju bakterie nie mają optymalnego (czyli wilgotnego i ciepłego) środowiska do rozwoju. W efekcie skóra zachowuje dobrą kondycję i wolniej się starzeje.

Adamaszek posiada również właściwości antystatyczne, zatem rekomendowany jest osobom uczulonym na kurz oraz astmatykom. Konkludując, pościel z adamaszku to jeden z synonimów jakości i komfortu.

W trosce o dobre samopoczucie i komfort naszych Podopiecznych ośrodek został wyposażony w ręczniki uszyte z bawełny egipskiej (o gramaturze 500 g.), która uznawana jest za najlepszy rodzaj bawełny na świecie. To właśnie z niej są szyte ręczniki używane w najdroższych hotelach na świecie.

Ręczniki z bawełny egipskiej są niebywale miękkie, puszyste oraz doskonale wchłaniają wodę. Co najważniejsze, nie uczulają, dlatego stanowią idealny materiał na ręczniki dla osób o wrażliwej skórze.

Nasze ręcznik zostały wyprodukowane przez Polską fabrykę ręczników Zwoltex, zajmującą się produkcją ręczników od 1946 roku.

Są to jedyne na rynku ręczniki wykonane w opatentowanej technologii antywirusowej, antybakteryjnej i przeciwgrzybicznej oraz z właściwościami samoczyszczącymi.

Technologię produkcji ręczników Zwoltex polega na wykorzystaniu pirytionianu cynku ZnP lub nano srebra Ag, które nadają ręcznikom trwałych właściwości ograniczających rozwój patpgennych mikroorganizmów, tj. bakterii, grzybów, wirusów i alergenów.

Przeprowadzone przez renomowane jednostki naukowe badania potwierdziły skuteczność zachodzącego zjawiska fotokatalizy, nadających ręcznikom Zwoltex właściwości higienizujących.

Warto pamiętać, że warunki użytkowania tekstyliów w wysokiej temperaturze i wysokiej wilgotności sprzyjają rozwojowi mikrobów, które mogą stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia? Szacuje się, że 89% ręczników zanieczyszczona jest różnego rodzaju bakteriami. Konserwacja i suszenie tekstyliów tylko w nieznaczny sposób przyczyniają się do zmniejszenia liczności bakterii, dlatego dla eliminacji tych zagrożeń – zaleca się stosowanie tekstyliów z ochroną antybakteryjną – w znacznym stopniu ograniczającą ryzyko utraty zdrowia.

Ręcznik znajdujące się na wyposażeniu Leleki posiadają:

• Wykończenie biobójcze chroniące zdrowie użytkownika i zdecydowanie ograniczające powstawanie nieprzyjemnych zapachów,

• Wysoką aktywność antywirusową, antybakteryjną i przeciwgrzybiczną – utrzymującą się permanentnie na zbliżonym poziomie powyżej 50 cykli prania.

Zdrowe i smaczne posiłki przygotowane we własnym zakresie

Wyniki wielu badań żywieniowych wykazały, że sposób żywienia, a zwłaszcza skład dziennej racji pokarmowej, ma istotne znaczenie nie tylko w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia, ale może także zapobiegać powstawaniu wielu chorób.

Niezmiernie istotną kwestią w zapewnieniu Pensjonariuszom naszego Domu jak najdłuższej sprawności psychofizycznej jest zbilansowana dieta.

Nasz kameralny ośrodek posiada własną nowoczesną kuchnię, która gwarantuje przyrządzanie pełnowartościowych, zdrowych i smacznych posiłków z uwzględnieniem indywidualnych diet.

Pensjonariusze poza posiłkami głównymi mają nieograniczony dostęp do drobnych posiłków i napojów między posiłkami.

Bogate zasoby umożliwiające samorealizację i rekreację Pensjonariuszy

„Leleka” to kompleks kilku budynków i dużego ogrodu. W budynku głównym znajdują się pokoje całodobowe, kuchnia, pokój dziennego pobytu służący jako jadalnia, sala rekreacyjna, pokój spotkań z rodziną, pomieszczenie z sauną i wanną z hydromasażem.

W drugim budynku znajduje się gabinet lekarski, gabinet fryzjerski, duża sala umożliwiająca zarówno ruchową terapię grupową, jak i indywidualną. Dysponujemy też biblioteką dla miłośników literatury.

Przy fontannie Pensjonariusze mają do dyspozycji herbaciarnię, gdzie mogą się relaksować w ciągu dnia.Pasjonaci ogrodnictwa mogą nie tylko podziwiać walory przyrody naszego ogrodu, ale również sami czynnie angażować się w uprawę roślin w naszej przydomowej szklarni.

Na świeżym powietrzu zapewniany kontakt nie tylko z florą, ale i fauną. Jak zauważono, samo obserwowanie zwierząt powoduje spadek kortyzolu, czyli hormonu stresu. Kontakt z nimi podnosi z kolei poziom dopaminy, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za dobre samopoczucie i odczuwanie radości.

Otoczenie Domu „Leleka” dzięki bujnej roślinności i oczku wodnemu stwarza przyjazne środowisko dzikim ptakom, które chętnie zamieszkują w przydomowym ogrodzie. Dom posiada również ptaki hodowlane.

Na straży dobrego samopoczucia Pensjonariuszy w naszym Domu czuwa Bob, szpic wilczy, który jest nadzwyczaj optymistycznym stworzeniem i zachłannym pieszczochem.

Według badań przeprowadzonych przez Szwedów posiadanie psa chroni przed zgonem z powodu chorób układu krążenia i innych przyczyn. W porównaniu do osób samotnych i żyjących bez psa wykazano, ich posiadacze byli o 11% mniej zagrożeni zgonem z powodu zaburzeń układu krążenia oraz mieli o 33% mniejsze ogólne ryzyko śmierci. Z uwagi na dobro naszych Pensjonariuszy możliwe jest rozszerzeniem naszej społeczności o kolejnych potomków jednej z najstarszych ras psich, wywodzących się od psa torfowego.

Bezpieczeństwo Pensjonariuszy

W każdy z pokoi oraz w łazienkach zainstalowano system przywoływania podwyższający bezpieczeństwo Pensjonariuszy.

Warto zauważyć że obowiązujące przepisy prawa w Polsce nie nakładają na Domy Opieki obowiązku posiadania sytemu przywołania, co wiąże się z tym, że nie wszystkie ośrodki taki system bezpieczeństwa posiadają.

System przywołania jest bardzo ważny z uwagi na rzeczywiste zwiększenie bezpieczeństwa Pensjonariuszy poprzez skrócenie czasu reakcji. Ponadto świadomość możliwości wezwania pomocy o każdej porze dnia i nocy wpływa pozytywnie na psychiczne samopoczucie naszych Pensjonariuszy, którzy czują się bezpiecznie i komfortowo.

Nasz Dom posiada system renomowanej koreańskiej firmy Syscall, z produktów której korzysta aktualnie co najmniej kilkaset placówek na terenie naszego kraju. Warto wiedzieć, że Koreańskie firmy technologiczne już dawno wyparły japońskie koncerny, czego jaskrawym przykładem jest dobrze wszystkim znana firma Samsung.

Syscall jest jednym z wiodących producentów systemów komunikacji bezprzewodowej z siedzibą w Korei Południowej, działającym na całym świecie od 1996 roku. Produkty firmy Syscall są obecne na polskim rynku już ponad dekadę.

Dzięki posiadanemu systemowi przywoławczemu firmy Syscall wyposażonemu w zegarkowe pagery, personel w każdy momencie monitoruje potrzeby Pensjonariuszy Domu „Leleka”.

Każdy nasz Pensjonariusz posiada swój odrębny przycisk przywoławczy przy łóżku, a każdy pokój został wyposażony w przycisk deaktywujący wezwanie Pensjonariusza w celu monitorowania poziomu i jakości świadczonych usług opiekuńczych.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa łazienki zostały wyposażone nie w jeden, a w trzy przyciski przywoławcze umieszczone odpowiednio przy misce WC, prysznicu oraz przy samej podłodze, na wypadek gdyby Pensjonariusz stracił równowagę i upadł.

Ponadto hole sąsiadujące z pokojami mieszkalnymi zostały wyposażone w czujnik ruchu, które w porze nocnej monitorują ewentualną aktywności podopiecznych.

Monitoring ma na celu podwyższenie bezpieczeństwa w szczególności osób w stanach demencyjnych.
Obsługa nocna w celu dezaktywacji każdego alarmu akustycznego i wizualnego musi sprawdzić przyczynę alarmu, a następnie wyłączyć alarm przyciskiem kasującym przy danym holu jak i pokoju Pensjonariusza.

Nasz system przywoławczy jest również wyposażony w program umożliwiający monitorowanie czasu reakcji personelu na wezwanie Pensjonariusza, co ma na celu świadczenie usług na najwyższym poziomie.

Obiekt posiada ponadto stały monitoring video na korytarzach i holach, zwiększający bezpieczeństwo naszych Podopiecznych.

Z uwagi na następujące zmiany klimatyczne i anomalie pogodowe grożące czasowym wstrzymaniem dostaw energii elektrycznej Ośrodek został wyposażony w agregat prądotwórczy i dystrybutor paliwa, które pozwalają na co najmniej dwutygodniowe funkcjonowanie bez dostaw energii elektrycznej. Dzięki temu jesteśmy w stanie zagwarantować naszym Pensjonariuszom bezpieczny pobyt również w sytuacjach kryzysowych.

Doświadczenie, wartości chrześcijańskie i wielokulturowość

i Koordynatorem Domu Seniora w Szczepkowie Borowym jest Ireneusz Bogusław Kondrów, posiadający ponad 10-letnie doświadczenie z zakresu opieki nad osobami niepełnosprawnymi i w wieku senioralnym.

Koordynator „Leleki” jest absolwentem teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz studiów z zakresu organizacji pomocy społecznej, ukończonych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurski w Olsztynie w 2010 roku.

Ważnym atrybutem „Leleki” jest również świadczeniu usług opiekuńczych w duchu chrześcijańskim, zgodnie z którym godność człowieka stanowi najwyższą wartość – niezależnie od jego pochodzenia narodowego, wyznania religijnego jak też wyznawanego światopoglądu.

Inicjator utworzenia Domu „Leleka” będący potomkiem wysiedlonych w 1947 roku Ukraińców z południa Polski na tzw. ziemie odzyskane, kieruje ofertę domu w szczególny sposób do Ukraińców zamieszkujących województwo warmińsko-mazurskie, a także ościenne regiony.

Leleka to propozycja stworzenia dla Ukraińców i Polaków z północnej i centralnej Polski oazy w jesieni życia, w której mogliby realizować swe potrzeby opiekuńcze, religijne i kulturalne.

Dom „Leleka” w koncepcji koordynatora ma służyć zarówno Polakom jak i Ukraińcom, a tym samym być żywym świadectwem braterstwa polsko-ukraińskiego, a także wielokulturowości i wielokonfesyjności naszego regionu i Rzeczpospolitej.

Rekomendacje

Dom Opieki „Leleka” działa za zezwoleniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, wydanym w ramach decyzji administracyjnej nr PS-IV.9423.1.8.2021.KS.

Zapraszam do kontaktu i obejrzenia Domu na żywo.

Ireneusz Kondrów

tel. kom. 609 315 409

 

Leleka nowa jakość życia Seniorów!

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Zapraszam do rozmowy
i obejrzenia Domu na żywo

Pin It on Pinterest